Uusi toimija työmarkkinakentälle – Kuntoutusalan Asiantuntijat aloittaa ensi vuonna

16.5.2019 15:10

Suomeen syntyy uusi kattoliitto ja työmarkkinatoimija Kuntoutusalan Asiantuntijat.

Suomen Fysioterapeutit ja Suomen Toimintaterapeuttiliitto päättivät asiasta yhdistyksen perustamiskokouksessa sunnuntaina Tampereella. Molempien järjestöjen jäsenistö antoi tukensa hankkeelle kokouksissaan viikonloppuna. Kuntoutusalan Asiantuntijat aloittaa toimintansa ensi vuoden alusta.

Suomen Fysioterapeuttien puheenjohtaja Tiina Mäkinen on tyytyväinen ratkaisuun. Yhteistyö toimintaterapeuttien kanssa on Mäkisen mukaan osoittanut järjestöjen pystyvän toimimaan yhteisten tavoitteiden edistämiseksi.

”Kuntoutusalan Asiantuntijoissa voimme aloittaa todellisen työn edunvalvonnan tehostamiseksi. Uusi kattoliitto jatkaa hyväksi todettua linjaa, jota tukee kevyt ja muutoksiin nopeasti reagoiva organisaatio. Uskomme että näin kattojärjestö pystyy reagoimaan nopeasti toimintaympäristön muutoksiin”, sanoo Mäkinen.

Toimintaterapeuttiliiton puheenjohtaja Kristina Holmberg on tyytyväinen päätökseen. ”Nyt pääsemme toden teolla kehittämään kuntoutusalan edunvalvontaa Suomessa uudella tavalla.”

Holmbergin mukaan yhteistyö on ollut koko muutosprosessin aikana erittäin toimivaa.

”Olemme pystyneet toimimaan nopeasti. Haluamme näyttää muille esimerkkiä, että muuttuvassa työmarkkinakentässä täytyy olla ketterä, jos jäsenistön edunvalvonnan tarpeet edellyttävät erilaista ja uudenlaista tapaa toimia”, toteaa Holmberg.

Kuntoutusalan Asiantuntijat hakee korkeakoulutettujen keskusjärjestön Akavan jäsenyyttä. Taloudellinen edunvalvonta hoituu JUKOn eli Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestön kautta.

Uusi kattoliitto mahdollistaa fysioterapeuttien yhteistyön muiden akavalaisten korkeasti koulutettujen terveydenhuollon asiantuntijoiden kanssa.

”Kuntoutusalan Asiantuntijoiden perustaminen ja Suomen Fysioterapeuttien liittyminen uuteen kattojärjestöön tarkoittaa Tehyn yhteistyöjäsenroolista irtaantumista. Mielestäni tämä on fysioterapeuttien edunvalvonnan kannalta merkittävä uudistus koko ammattikunnalle. Näin saamme paremmat mahdollisuudet vaikuttaa kuntoutusalan edunvalvontaan”, Tiina Mäkinen Suomen Fysioterapeuteista tiivistää.

Perustamiskokouksessa Kuntoutusalan Asiantuntijoiden puheenjohtajaksi valittiin Suomen Fysioterapeuttien puheenjohtaja Tiina Mäkinen ja varapuheenjohtajaksi Suomen Toimintaterapeuttiliiton puheenjohtaja Kristina Holmberg. Puheenjohtaja vastaa yhdistyksen sisäisestä toiminnasta ja Akava-yhteistyöstä, varapuheenjohtaja taloudellisesta edunvalvonnasta ja JUKO-yhteistyöstä.

 

Lisätietoja: Puheenjohtaja Tiina Mäkinen, 040-507 7382, Enable JavaScript to view.

varapuheenjohtaja Kristina Holmberg, 040-759 55 88, Enable JavaScript to view.