Akava | Kuntien varmistettava työllisyys- ja kotoutumispalvelujen resurssit – työllisyyden nosto tärkeää

17.1.2025

Pienet työllisyysalueet saattavat vähentää korkeakoulutettujen mahdollisuuksia työllistyä.

Kuntien pitää varmistaa työllisyys- ja kotoutumispalvelujen resurssit.

Akava painottaa, että työllistymistä tukevien palvelujen uudistaminen onnistuu vain varmistamalla niihin liittyvät resurssit.

Akava nostaa esiin huolenaiheena, kaventuvatko korkeakoulutettujen työllistymismahdollisuudet pienillä työllisyysalueilla, joita uudistuksessa syntyi.

Kunnalle vahvempi asema maahanmuuttajien kotoutumisen edistäjänä

Kunnat ovat vuodenvaihteesta lähtien vastanneet työllisyyspalveluiden lisäksi maahanmuuttajien kotouttamisesta.

Muutoksella on tarkoitus helpottaa palvelujen yhteensovittamista ja tavoittaa palvelujen piiriin työttömiä maahan muuttaneita, työvoiman ulkopuolella olevia ja sujuvoittaa maahan muuttaneiden polkuja työelämään.