14.4.2025
// Valtakunnansovittelija 16.4. X:ssä: Sovittelu jatkuu maanantaina 21.4. Kolmen päivän työnseisaus uhkaa 22.– 24.4. //
// Valtakunnansovittelija 14.4. X:ssä: Sovittelu jatkuu huomenna tiistaina 15.4. //
JUKOn hallitus ja valtiosektorin neuvottelukunta ovat yksimielisesti hylänneet valtakunnansovittelijan sovintoesityksen liki 80 000 valtion palkansaajan virka- ja työehtosopimukseksi.
Myös muut neuvotteluosapuolet mukaan lukien Valtion työmarkkinalaitos hylkäsivät esityksen.
JUKO toteaa, että palkankorotusten taso esityksessä ei vastannut asetettuja tavoitteita. Neuvottelujärjestö muistuttaa, että valtion henkilöstölle kuuluu sama yleiseksi linjaksi muodostunut 7,8 prosenttia kuin muillekin palkansaajille.
Esitetty 7,1 prosentin palkankorotus kolmelle vuodelle jäi niin alhaiseksi, että ehdotuksella ei ollut edellytyksiä tulla hyväksytyksi.
– Muuttuvassa maailmantilanteessa veronmaksajilla on oikeus luottaa vakaaseen ja osaavaan valtionhallintoon. Luottamus murenee, jos valtio jää palkoissa jälkeen, eikä enää houkuttele parhaita turvallisuuden ja oikeudenmukaisen hallinnon ammattilaisia. Siksi valtion henkilöstö ansaitsee samat korotukset kuin muutkin sektorit”, toteaa JUKOn valtiosektorin neuvottelukunnan puheenjohtaja Jonne Rinne.
– Julkisen talouden tasapainottaminen ei voi olla valtion henkilöstön varassa. Palkankorotusten osuus valtion menoista on hyvin pieni. Enemmän kuin olosuhteiden edellyttämältä pakolta palkkojen leikkaaminen sopimusteitse näyttäytyy nyt periaatteena, johon emme voi suostua, neuvottelupäällikkö Minna Salminen huomauttaa.
Historiallinen lakko alkaa tiistaina
Koska sovintoesitys tuli hylätyksi, osalla valtion työpaikkoja alkaa kaksi vuorokautta kestävä lakko huomenna tiistaina. Tilanne on historiallinen, kun edellisen kerran virkamiehet ovat lakkoilleet nelisenkymmentä vuotta sitten.
Palkansaajia edustavien pääsopijajärjestöjen JUKOn, JHL:n ja Pron yhteinen lakko alkaa tiistaina 15. huhtikuuta kello 00.01 ja päättyy keskiviikkona 16. huhtikuuta kello 23.59.
Lakko koskee kaikkia tällä aikavälillä alkavia työvuoroja näillä työpaikoilla
Myös kaikkia valtion työsuhteisia työntekijöitä koskevat ylityö- ja vuoronvaihtokiellot sekä liukumasaldojen kerryttämiskielto ovat edelleen voimassa.
Seuraava lakonuhka on jo jätetty
Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ja Ammattiliitto Pro ovat ilmoittaneet jo seuraavasta lakonuhasta.
Uusi lakko alkaa heti pääsiäisen jälkeen, jos palkankorotuksista ei synny sopua viimeistään 21. huhtikuuta. Tämä kolme vuorokautta kestävä lakko alkaa 22. huhtikuuta kello 00.01 ja päättyy 24. huhtikuuta kello 23.59.
Lakko koskee kaikkia tällä aikavälillä alkavia työvuoroja näillä työpaikoilla
Lakkojen ulkopuolelle rajataan aina tehtävät, joiden tekemättä jättäminen aiheuttaisi vaaraa ihmisten hengelle tai terveydelle tai merkittävää vaaraa omaisuudelle.
Sinua saattaa kiinnostaa myös
Neuvottelut 13.4. | Sovintoesitys valtion palkansaajien virka- ja työehtosopimuskiistaan
Neuvottelut 31.3. | Sopimushaluttomuuden hinta – lakkovaroitus valtiolle
Neuvottelut 18.3. | Työtaistelutoimet alkavat valtiolla ensimmäisen kerran lähes 40 vuoteen
Neuvottelut 15.1. | Valtion virka- ja työehtosopimusneuvottelut alkoivat keskiviikkona
Neuvottelut | Katso täältä yhteiset neuvottelutavoitteemme työelämän parantamiseksi
Valtio faktat 2025
Mikä JUKO?